Wiadomości

Policjanci zabezpieczali ćwiczenia MEDIUM 2016

Data publikacji 03.10.2016

W piątek (30.09.), policjanci z Brodnicy, brali udział w zabezpieczeniu ćwiczeń taktyczno-bojowych jednostek ochrony przeciwpożarowej Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego z powiatu brodnickiego, pod kryptonimem „MEDIUM 2016”.

W miniony piątek (30.09.) w Brodnicy, przeprowadzono ćwiczenia taktyczno- bojowe jednostek ochrony przeciwpożarowej Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z powiatu brodnickiego pod kryptonimem „MEDIUM 2016”. Ćwiczenia rozpoczęły w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Brodnicy, przy ul. Zamkowej 13, gdzie omówiono cele oraz ogólne założenia tych ćwiczeń. Po części teoretycznej, o godz. 10.55 wszyscy wyszli na zewnątrz budynku KPP przy ul. Zamkowej w Brodnicy, gdzie doszło do zderzenia dwóch pojazdów: dostawczego przewożącego w beczkach zużyty olej silnikowy oraz busa, w którym jechało 10 imigrantów z Ukrainy do pracy w Polsce. W wyniku zderzenia doszło do rozszczelnienia się beczek z olejem, który spłynął po skarpie do fosy zamkowej a następnie przedostał się do rzeki Drwęcy. Pojazd dostawczy z resztą beczek stanął w płomieniach. Większość osób podróżujących busem doznało ciężkich obrażeń bez możliwości opuszczenia pojazdu o własnych siłach. Migrująca plama oleju na rzece Drwęcy przemieszcza się na dalsze jej odcinki w kierunku powiatu golubsko-dobrzyńskiego.

Z uwagi na dynamikę rozwoju i rozmiar założonego zdarzenia do akcji zadysponowano wszystkie jednostki OSP Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego Powiatu Brodnickiego (11 zastępów) oraz Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej z Brodnicy (4 zastępy). Przemieszczające się rozlewisko na rzece Drwęcy spowodowało dodatkowo konieczność zadysponowania środków z sąsiedniego powiatu golubsko-dobrzyńskiego w sile 4 zastępów Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Golubiu Dobrzyniu oraz 2 zastępów OSP z tego powiatu. Akcja kierowana przez st.kpt. Waldemara Przeczewskiego (p.o. Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej) została podzielona na trzy odrębne odcinki bojowe na których równolegle realizowano zadania ratownicze związane z:

·       uwalnianiem osób poszkodowanych z rozbitego pojazdu,

·       segregacją poszkodowanych podczas zdarzenia masowego i udzielaniem im pomocy medycznej,

·       gaszeniem pożaru pojazdu przewożącego substancję olejową,

·       ograniczaniem rozprzestrzeniania się oraz usuwaniem rozlewu olejowego z fosy zamkowej oraz rzeki Drwęcy.

Koordynacja pracy strażaków z dwóch różnych powiatów była prowadzona z wykorzystaniem obecnego na miejscu akcji specjalistycznego samochodu dowodzenia i łączności Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu.

Działania straży wspomagane były na miejscu zdarzenia przez Państwowe Ratownictwa Medyczne oraz Policję. Równolegle działały zespoły zarządzania kryzysowego Starosty Brodnickiego oraz Burmistrza Brodnicy.  

 Przeprowadzone na tak szeroką skalę ćwiczenia w zakresie ratownictwa chemiczno – ekologicznego, technicznego, medycznego oraz działań gaśniczych miały przede wszystkim na celu doskonalenie systemu współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej dwóch powiatów z pozostałymi służbami i instytucjami. Założenie to udało się zrealizować dzięki właściwej koordynacji prowadzonej przez  zespoły zarządzania kryzysowego oraz profesjonalnej pracy służb Straży Pożarnej, Państwowego Ratownictwa Medycznego i Policji.

Manewry obserwowali przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy oraz Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.


Opracowano na podstawie informacji KP PSP w Brodnicy

 

Zdjęcia: KPP Brodnica

 

Powrót na górę strony