Przypomnienie dla rowerzystów
Rowerzysta to uczestnik ruchu drogowego, który jak każdy użytkownik drogi, ma swoje prawa, ale i obowiązki. Należy dbać przede wszystkim o własne bezpieczeństwo, ale trzeba też pamiętać o innych. Zanim w pełni rozpoczniesz swój sezon rowerowy, przypomnij sobie obowiązujące przepisy ruchu drogowego oraz sprawdź stan techniczny swojego pojazdu.
Zazwyczaj jest tak, że po zdobyciu uprawnień mało kto uzupełnia i aktualizuje swoją wiedzę na temat przepisów ruchu drogowego. A przecież PRZEPISY SĄ AKTUALIZOWANE z uwagi na zmieniające się sytuacje na drodze. Gołym okiem widać, że natężenie ruchu kołowego jest coraz większe – liczniej pojawiają się pojazdy, takie jak hulajnogi elektryczne i urządzenia transportu osobistego. Każdemu z kierujących takimi pojazdami należy się miejsce na drodze. Żeby wiedzieć, gdzie ono jest, trzeba być na bieżąco z przepisami.
OBOWIĄZKIEM ROWERZYSTY jest korzystanie z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
Jeżeli brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, ROWERZYSTA MA OBOWIĄZEK poruszać się po jezdni lub poboczu.
Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
- opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów;
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.
Osoby między 10 a 18 rokiem życia, aby jeździć na rowerze po drodze publicznej, muszą mieć do tego uprawnienia – czyli kartę rowerową. Obowiązek posiadania karty rowerowej (lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 i T) dotyczy osób chcących korzystać z hulajnogi elektrycznej oraz urządzenia transportu osobistego (UTO).
Rowerzysto zadbaj o swoje bezpieczeństwo w postaci obowiązkowo wyposażonego jednośladu. A także załóż kask, aby w przypadku upadku z roweru ochronił on Twoją głowę, ponadto załóż kamizelkę odblaskową po zmroku, a dzięki niej będziesz lepiej widoczny na drodze.
Gdy chcesz zmienić pas ruchu, wyraźnie to zasygnalizuj i upewnij się, że wykonywany manewr będzie bezpieczny
Warto też pamiętać, że dziecko do 10 roku życia
może poruszać się na rowerze
WYŁĄCZNIE POD OPIEKĄ osoby dorosłej.