Podsumowanie debaty społecznej „Seniorze – dbaj o swoje bezpieczeństwo!”
Debata zorganizowana została przez policjantów z brodnickiej jednostki w „Domu Seniora” dzięki uprzejmości Urzędu Miasta w Brodnicy. Mundurowi przedstawili podstawowe zasady bezpieczeństwa, a także jak uchronić się przed oszustami.
W czwartek (30.11) o godzinie 12:30 w Domu Seniora przy ul. Tatrzańskiej w Brodnicy odbyła się debata społeczna pod nazwą „Seniorze – dbaj o swoje bezpieczeństwo!”. Debatę otworzył sierżant sztabowy Paweł Dominiak, po czym gości przywitał I zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Brodnicy Pan nadkomisarz Krzysztof Miłek. Debata przeprowadzona została przez policjantów z brodnickiej komendy.
Tematem wiodącym spotkania było szeroko pojęte bezpieczeństwo w sieci internet. Omówione zostały metody działania sprawców oszustw, metodą „ na wnuczka”, „na policjanta”, z wykorzystaniem sieci internet oraz oszustw telekomunikacyjnych. Działania sprawców zostały omówione w taki sposób, aby seniorzy nie dali się oszukać. Przestrzegano jak zachować się w sytuacji, gdy mamy podejrzenie, że ktoś usiłuje „Nas” oszukać. Ponadto wyjaśniono jak bezpiecznie wykonywać płatności kartą oraz BLIK-iem. Kierownik Referatu Ruchu Drogowego brodnickiej komendy przedstawił podstawowe zasady ruchu drogowego, dotyczące pieszych, rowerzystów oraz osób korzystających z hulajnóg elektrycznych.
Policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną omówiła narzędzie, jakim jest „Krajowa Mapa Zagrożenia Bezpieczeństwa”, do czego jest wykorzystywana, jak nanosić na nią zagrożenia oraz w jaki sposób naniesione zagrożenia są realizowane przez policjantów. Uczestnikom debaty zostały szczegółowo wyjaśnione aspekty „poruszania się” po aplikacji „Moja Komanda”, jak również korzystanie z „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Ponadto głos w debacie zabrał jeden z dzielnicowych miasta Brodnica, młodszy aspirant Mariusz Borkowski, który przedstawił zadania dzielnicowego oraz sposób w jaki można się z nim skontaktować. Debata przyciągnęła liczne grono społeczności lokalnej. Na zakończenie spotkania wywiązała się dyskusja, w której to uczestnicy debaty uzyskiwali odpowiedzi na zadawane przez nich pytania.
Wszyscy uczestnicy debaty społecznej otrzymali elementy odblaskowe, by lepiej byli widoczni na drodze jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.