Wiadomości

Oszustwa internetowe

Data publikacji 25.05.2022

Brodniccy policjanci ostrzegają przed oszustami internetowymi. W celu uzyskania dostępu do naszych kont, przestępcy korzystają z wielu różnych metod. Podszywają się na portalach społecznościowych pod znaną nam osobę i proszą o pożyczkę, albo udają kupca zainteresowanego naszą aukcją internetową i podsyłają odnośniki do fałszywych stron internetowych, lub też podają się za eksperta giełdowego, który w krótkim czasie może pomóc nam zarobić i skłaniają nas do przekazania mu swoich oszczędności.

W ostatnim czasie brodniccy policjanci odnotowali kilkanaście zgłoszeń od osób, które zostały oszukane w sieci. Sposób działania sprawców jest różny, zawsze ma jednak ten sam cel, czyli zabór cudzych pieniędzy. Sprawcy tych przestępstw nie mają żadnych skrupułów w wyciąganiu od pokrzywdzonych ich oszczędności. Zdarza się też, że namawiają poszkodowanych do sprzedaży posiadanego mienia lub zaciągania kredytów, żeby tylko wyłudzić od nich więcej pieniędzy. Metody oszustów są wyrafinowane i ciągle się zmieniają. Czasami sprawcy podszywają się na portalach społecznościowych pod naszych znajomych i proszą o pilną pożyczkę, którą mamy zrealizować za pomocą udostępnienia im kodu BLIK. Myśląc, że to nasz znajomy jest w pilnej potrzebie udostępniamy kod, przestępca wpisuje go w bankomacie, a my nieświadomi oszustwa zatwierdzamy operację w aplikacji mobilnej. Inną metodą jest podawanie się na portalu ogłoszeniowym za kupca, zainteresowanego wystawioną przez nas aukcją. Oszust wysyła nam wówczas tzw. link do strony internetowej, która według jego obietnicy ma ułatwić przekazanie środków finansowych z jego konta na nasze. W rzeczywistości jednak link ten przekierowuje nas na fałszywą stronę internetową, która wymusza na nas podanie wrażliwych danych do konta. Informacje te natychmiast trafiają do przestępcy, a ten ma już pełen dostęp do naszego konta. Kolejną metodą internetowych oszustów jest nakłanianie pokrzywdzonych do dobrowolnego oddania im swoich środków finansowych, w celu ich rzekomego pomnożenia. Przestępcy najczęściej podają się za ekspertów giełdowych, a obietnicami szybkich i dużych zarobków, kuszą niczego nieświadome osoby do przekazania im swoich pieniędzy. W przeciwieństwie do wcześniej opisanych metod, ta polega na jak najdłuższym utrzymywaniu kontaktu z pokrzywdzonym i przekonywaniu go, że jego pieniądze są bezpieczne i cały czas są pomnażane. Oszuści wysyłają spreparowane informacje o rzekomych, wysokich zyskach, czym skłaniają do przekazywania im kolejnych przelewów. Kiedy jednak pokrzywdzony chce w końcu wypłacić swoje zyski, wówczas kontakt z rzekomym ekspertem się urywa.

Pokrzywdzeni to osoby o różnym statusie, płci i wieku. W sidła oszustów może wpaść każdy z nas. Prosimy więc o zachowanie ostrożności w trakcie dokonywanych w internecie zakupów czy sprzedaży. Nie udostępniajmy danych do swoich kont osobom, których nie jesteśmy pewni, a najlepiej nie udostępniajmy ich wcale. Pamiętajmy też, że pojawiające się w sieci internetowej obietnice ekspresowych i ogromnych zysków, są najczęściej nieprawdziwe. Kierujmy się w sieci rozsądkiem i życiowym doświadczeniem. Nie dajmy się oszukać.   

Powrót na górę strony